Yeni Keşfettiğim Kitaplar

Bugün sizlere son zamanlarda keşfettiğim ve harika olduğuna inandığım birkaç kitaptan bahsetmek istiyorum . Ortak bir tema bütünlüğü yok .  Bu yüzden de alfabetik sırayla sizlere tanıtacağım . 

1 – Antikçağ Gizem Kültleri 

Mitoloji bölümünü gezerken bulduğum bir eser bu kitap , zaten defalarca dile getirdiğim gibi içinde antikçağ olan hemen hemen her kitaba karşı bir merak besliyorum ben . Bu da oldukça güzel! İçeriğine gelecek olursak bölüm bölüm gidiyor  ve toplamda dört bölüm var . Bunların konularından bahsedecek olursak alegori , mit , kişisel yaşam ve Platonculuk üzerinde duruyor . Aslında başlıkları bu denli indirgemem belki hata ama kısaca bahsetmem adına bu yanlışı yapıyorum . Kitaba karşı bir sürü övgü vardı . İnternette biraz araştırınca kitabı entelektüel her insanın okumasının gerektiğine inandıklarını gördüm . Mesela Harvard ve Princeton gibi okullardan tavsiye almış . Bunun dışında en sık geçen sıfatı ise kitabın hem uzmanlar hem de öğrenciler için olduğuydu . Dili açık ve nasıl aktığını anlamıyorsun . İçinde sözlük barındırması da benim gibi cahiller için oldukça önemli bir ayrıntı . Bunun dışında kitap hakkında söylemeyi unuttuğum şey bazı resim sanatına ait eserlerin içinde incelendiğiydi . Bu tip bir antikçağ kitabına daha önce rastlamamıştım . Bu arada kitap Alfa Yayınları’ndan çıkmadır .

2 – Antik Yunan’da Felsefe ve Çağımıza Etkileri 

Şimdi diyeceksiniz ki hani ortak tema yoktu Özlemcim bak Antik Yunan diye diye gidiyorsun diye ama cidden alakası yok . Bu kitabı ilk kez gördüm . Ben ilk kez gördüm ama kitap biraz eski daha doğrusu 2011 yılının eylül ayında çıkmış . Kitap Yavuz Kılıç editörlüğünde derlenen makalelerden oluşuyor . İçinde çok fazla önemli ismin makalesi var . sevdiğim isimleri de görünce bu kitap benim için süper bir keşif oldu .  Bu arada kitap Doğubatı yayınlarından çıkmıştır . 

Sevdiğim makaleler ;

  • Aristoteles ‘ te Uslamlama Çeşitleri 
  • Adalet İdesinin Bilgisi Işığında Modern Birey ve Toplum (Aristoteles bağlamında )
  • Aristoteles ‘ in Ahlak Felsefesinde Phronesis Kavramı 
  • Aristoteles Bir Erdem Etikçisi midir? 
  • Erosefe Üstüne Bazı Düşünceler 
  • Siyaset Felsefesinde Platoncu Keşifler ve İsimler

3 – Among The Events Of The Era 

Bu kitabın öncelikle ingilizce adını yazmak istedim çünkü Çağın Olayları Arasında adıyla TFK yayınlarından çıkan bir kitap var . Fakat bu kitap aynı isimde ve Tarihçi Kitabevi’den çıkma . Bu da bir üst basamakta bahsettiğim gibi makale makale giden bir eser . İçinde hem türkçe hem de ingilizce makaleler barındırmaktadır .  Zaten eser İoanna Kuçuradi için yapılmış teşekkür eseri , bu yüzden de çok değerli bence . Ayrıca türkçesini okuduğum makalelerin ingilizcelerini de okumak ve terimleri karşılaştırabilmek de büyük artı bence…

Beğendiğim makaleler 

  • Çağdaşları ve Çağın Olayları Arasında
  • Etiğe Antropolojik Yaklaşım ve İoanna Kuçuradi ‘ de Durum Etiği 
  • Felsefi Bilgelik , Doğu Bilgeliği ve Dindarlık 
  • Olduğu Gibi İnanma ve Sanki Öyleyse İnanma 

4 – İnsanın Kosmostaki Yeri 

Açıkçası bu kitabı seçerken düşündüm , daha önce Marx Scheler ait bir kitap okumadım ve bu kitapla başlamak doğrumuydu bilmiyorum . Ne olucak ya aman diyerek başladım ve pek sevdim ! BilgeSu Yayıncılıktan çıktığı için de güvenerek okudum . Bunun üzerine ayrı bir yazı yazmak istediğim için bu yazıda bilgi vermek istemiyorum . 

Umarım bu kitapları siz de benim kadar çekici bulmuşsunuzdur .

Sevgiyle kalın 

🐈 

“Yeni Keşfettiğim Kitaplar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.