Etik Bağlam İçeren Kitap Önerileri

Merhaba bugün sizlere makale yazarken bana yardımcı olan etik konulu eserlerden bahsedeceğim fakat bunun dışında etik deneyim kazanmanıza yardımcı olacak birkaç edebi eserden ve birkaç dizi bölümünden de bahsedeceğim .

  • Kant Felsefesine ait önereceğim kitaplar 

Pratik Aklın Eleştirisi ve Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi : Bu iki eser Kant’ın kendisine ait eserlerdir. Çevirenlerinden , editörlerine kadar çok sağlam bir kadroyla türkçeleştirilmiştir . TFK Yayınlarından olan bendeki çevirilerini kesinlikle öneririm . Ama bu okumalarda yeniyseniz direk Kant ile başlamamanız faydalı olabilir. 

Kant Üstüne Yazılar : Bu kitap da Doğan Özlem’in Kant üzerine kendi fikirlerinin yer aldığı bir eserdir . Tamamen Kant etiği üzerine olmasa da kabaca bir Kant özeti olarak düşünülüp okunabilir . Kişinin kendi fikirleri kendi yorumlaması olduğundan size gözüm kapalı öneriyorum diyemem . Ama okunabilir . Eser Notos Yayınlarından çıkmıştır . 

Kant’ın Felsefesi : Bu eser de Heinz Heimsoeth tarafından yazılmıştır . Çevireni de Takiyettin Mengüşoğlu . Bu kitabı da değerli kılan bence bu. Bir önceki eserde olduğu gibi bu eser de genel bir Kant anlatımı içermektedir. DoğuBatı yayınlarına ait bu eseri size önerebilirim. 

  • İoanna Kuçuradi ‘ye ait kitaplar  

Bu bölümde önereceğim kitapları yazarken okunma sırasını esas alarak yazıyor olacağım . Normalde bu okunma sırası bana önerilen şekilde değil . Bence bu sırada bir kitabın yer değiştirmesi  gerekti . Bu yüzden de bence okunması gereken sıra olarak düzeltmem daha mantıklı olacaktır. 

İnsan ve Değerleri  : Bu tip konulara ilk kez başladıysanız terimler ve kullanım alanları adına bulabilceğiniz en yalın ve kapsamlı kitap bu . Normalde bu kitap ilk olarak önerilen değildi ama bence ilk olarak bunun okunmasında fayda var .

Uludağ Konuşmaları : İoanna Hoca’nın Uludağ Üniversitesinde yaptığı konuşmaları içerir . 

Çağın Olayları Arasında 

Etik :  Bence en kapsamlı ve en ağır olan eseri budur . Dürüst olmam gerekirse ben 4 5 kez okudum . Hatta yeniden de okumam gerek . Okudukça ve ilerledikçe size oldukça fazla şeyler katan bir eser. 

İnsan Hakları , Kavramları ve Sorunları : Okumaya yeni başladığım için hakkında konuşmayı kendimce uygun bulmuyorum . Ama şimdilik güzel ♥

Barışın Felsefesi 

Not : Bütün eserler TFK yayınlarından çıkmadır .  Bazı kitapların ingilizceleri de mevcut . Evrensel anlamda çalışmak istiyorsanız bence terimlerin ingilizcelerine de bakmak gerekir . 

  • Aristoteles ‘ e ait kitaplar

Bu basamakta sizlere Aristoteles etiğine ait kitaplardan bahsedeceğim . Açıkçası cahilliğime verin . Ben sadece 2 kitabı olduğunu biliyordum ama geçenlerde etiğinin 3 basamaktan oluştuğunu ve Gurur Sev’in bunu yeni çevirdiğini gördüm . Açıkçası çok da mutlu oldum . Çünkü bu tip eserlerde türkçe çeviri bulmak oldukça zor . Ki Gurur Sev’in Metafizik çevirisini de oldukça seviyorum . Kitaplara gelirsek ; 

Nikomakosh ‘ a Etik : BilgeSu Yayınlarından çıkma bir eserdir ve Aristoteles etiğinin ilk basamağını oluşturur. Zaten yazımda bu sıralama ile vereceğim eserleri . Daha önce bahsetmiştim ama beni yeni okumaya başlayan biri iseniz diye diyorum bu eser benim kutsal kitabım . Bence insanların ‘iyi insan’ olması için dinlere ihtiyacı yok . Evrensel etik kurallar ile yaşamak mümkün.

Eudemos ‘ a Etik : BilgeSu Yayıncılıktan çıkan bu eserde yukarıda bahsettiğim eserin devam kitabıdır . Yayınevi ve çevirmeni de aynıdır . Açıkçası Saffet Bey üçüncü basamağı çevirmediği için ben de felsefe tarihindeki tartışmalar doğru mu diye düşünürdüm . Üçüncü basamağın özet ve birleşme bağlamında olduğundan açıkçası gereksiz olduğundan bahsedilir . İlk kitaba göre ‘mutluluk’ kavramına ait daha çok bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz .

Magna Moralia yani Büyük Etik : Gurur Sev çevirisi olan ve Pinhan Yayınları’ndan çıkan bir eserdir . Bu kitabı benim için diğerlerinden bi tık daha çok sevdiren ise içinde antik yunanca kısmının da bulunması oldu . Açıkçası kitabı daha okumadım yani bitirmedim . Ama söyleyebilirim ki iyi ki de çevrilmiş! Sanırım milyonlarca Aristoteles kitabı olsa ve ben onu okumaktan bıkmam ♥ . Antik yunancayı çevirecek ya da eleştiri yapacak kadar bilmiyorum keza aynı şey Aristoteles için de geçerli ama Metafizik çevirisini bildiğimden bu eserin dilini daha çok sevdim . Bunda ontoloji ve etik farkı da etkili olmuş olabilir ama kim bilir ? 

  • Estetiğin ABC’si  – Hülya Yetişken

Say Yayınları’ndan çıkan bu eser çok fazla ‘etik bağlamda’ sayılmasa da değerlendirmeler yapmanız adına örnekler teşkil ediyor . Açıkçası Hülya Hanım’ı sevmem ama bu alanında kötü olduğu ya da kendisini eksik bulduğumdan değildir . Bu nedenle de eser hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Sadece birini sevmediğim zaman eseri hakkında yeterince objektif olamayacağımı düşünüyorum keza çok sevdiğimde de geçerli bir durum bu . 

  • Pratik Etik – Peter Singer 

İthaki Yayınları’ndan çıkan bu eser özellikle hayvan etiği konusunda en sevdiklerimden biri . Ki sadece bu bağlam değil diğer bağlamlarda da oldukça iyi. İthaki her ne kadar kurgu ile ünlenmiş bir yayıncı olsa da ben kurgudışı serisine de bayılıyorum!

Not : İoanna Kuçuradi değerlendirmeler yapmanın insanın kendisiyle bağı olduğunu dile getirir . Doğru değerlendirme yapabilmek için de insanin deneyim sıkalasının geniş olması gerekir . Bu açıdan da sizlere ufkunuzu genişletmesi adına bazı edebi eserler ve birkaç dizi bölümü önereceğim . Bunlar hakkında konuşmak isterseniz ne doğru ne yanlış anlamak isterseniz . Bir mail atmanız yeterli demek istiyorum .

  • Diziler 

Black Miror : Güncel olan son sezon olduğu için sizlere son sezondaki favori bölümlerimi söylemek istiyorum

1 , 4 ve 6 favorilerimdendi özellikle 6.cı bölümdeki doktor başlıbaşına film bile yapılmalıydı bence . 

Electric Dreams : Benim Philip K. Dick’i ne kadar sevdiğimi bilmeyen kaldı mı bilmiyorum ama kaldıysa söylüyorum aşırı çok seviyorum ! Bu dizi de onun derleme hikayelerinden oluşuyor . 

5 , 6 , 8 , 9 ve 10.cu bölümü sevdim ama bir kaç bölüm hakkında da detaylı yazmak istiyorum . Mesela 6.cı bölüm Human is … bölümüydü . Ben bunu izledikten sonra böyle gerçekten insan ne ki diye sorgulamaya başlamıştım . Bunun hakkında konuşabiliriz . İnsan düşünen hayvandır der mesela Aristoteles ama gerçekten güzel bir kimlik arayışıydı bölüm! Keza aynı durum bence 8.cı bölüm olan Auto fac. Bölümü için de geçerliydi hatta bence imkanınız var ise ikisini üstüste izlemenizi tavsiye ederim . Hatta ben de boş bir anımda yapsam bunu fena olmaz. Son olarak da 9 ve 10 ‘dan bahsetmek istiyorum . Bence bunlar da üstüste izlenmelidir. Kaldı ki hepimiz Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz ve ‘ötekileştirmenin’ ne olduğunu biliyoruz . Bu bağlamda bence Kill All Others bölümü potansiyel bir Erdoğan zihniyeti distopyasıdır . Neyse bu sitede siyasete yer yok!

  • Kitaplar 

Okuyucu – İletişim Yayınları 

Sefiller 

Tanrı Olmak Zor İş – İthakı Yayınları 

İşte İnsan – İthaki Yayınları 

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı – Metis Yayınları 

Bilge Kan – Can Yayınları ve Everest Yayınları ( Can baskısı şu ara piyasada yok sanırım ) 

Sophokles Tragedyaları 

Bu yazımda size önereceklerim bu kadardı , umarım yararlı olmuştur. Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.