Felsefe 101 ( Hangi kitaplar okunmalı bağlamında )

Bugün sizlere felsefeye başlarken nelerle başlamanız konusunda kendi izlediğim yoldan bahsedeceğim . Aldığım eğitim gereğince bir sürü eser içeren derslerim oldu , bazen çok zıt dönemleri aynı anda okumam ve öğrenmem gerekti  fakat o dönemlerde not kaygısında olduğumdan bu okumalarım pek de kazanım sağlamadı . Ben de bu yüzden bu yöntemi kendimde uyguladım . Yöntem diyorum ama aslında bir yöntem sayılmaz . Sadece kronolojik ve konusal bütünlük içeren şekilde ilerledim . Tabiki tüm felsefe tarihini okumuş değilim ki Alman ekolünden nefret ediyorum ama sistemim belli ve ilerliyorum . Gelelim en sevdiğim dönemlerden başlayan ve sevmediğim zamanlara ulaşan bu eserlere… Bu arada genel bir liste hazırladım . Hani detaylı değil ama size gereksiz bilgiler de vermiyor . Gereksizden kastım şu filozof şurada doğdu şunu şunu yazdı diyen o felsefeden bir haber eserden bahsetmeyeceğim .

Kitaplar 

  • Biliyoruz ki felsefe bir gecede gökten inmedi , onu temellendiren olgunlaştıran bir süreç vardı . Ben bu sürece çok önem veriyorum bence insanlığın aydınlandığı an bu . Günümüzde yılın olayı , muhteşem icat tarzı şeyler duyuyoruzdur . Bence insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri bu , bu yani insanların ‘düşünmeye başladığı an ‘  bence milat olan zaman… Bu yüzden de mitolojik gelişimin önemini vurgulamak adına mutlaka okunmalı dediğim bir kaç mitoloji eseri belirledim , bazı tragedyaları da eklemek isterdim ama bu yazıda genel bir harita çizeceğim

Theogonia yani Tanrıların Doğuşu 

Odysseia favorim ama İlyada’da olabilir 

Eşek Arıları 

  • Felsefe tarihini konu alan daha doğrusu felsefeye giriş tarzı eserler söz konusu olduğu zaman bir kitabı önermek bence oldukça zor . Bu tip kitaplarda yapılan bazı öznel yorumlar bence okuyanın temelinde hatalar yapmasına sebep oluyor . Mesela ben bu tarzda okuduğum bir Aristoteles tarihi konulu eser yüzünden , Aristoteles ontolojisinde neredeyse geri dönülmez kavram kargaşalarından birine girmiştim hatta da bu hatayı yer yer yapıyorum . Fakat size önereceğim bu eserler hem okurlar için toksik bilgi barındırmıyor hem de felsefede ilerlemek istiyorsanız başucu statüsünde hayat kurtarıyor.

Kısaca Felsefe – Kurtuluş Dinçer 

Felsefeye Giriş – Takiyettin Mengüşoğlu 

Felsefe Tarihi – Macit Görkberk 

Antik Felsefe – Walter Kranz 

  • Yukarıda bahsettiğim felsefe tarihi konulu kitapları okurken anlamadığınız kelimeler karşınıza mutlaka çıkacaktır , bunun gibi sorunları önlemek hem de felsefi bir bakış açısı kazandırmayı önleyen birkaç kitaptan bahsetmek istiyorum . Bu eserler size ‘diyalektik nedir’ dediğinizde sözlük gibi ‘şudur’ cevabını vermez ama size nedire nasıl ulaşacağınızı söyleyebilir 

Felsefenin ABC’Si – Onay Sözer 

Felsefi Söylem Nedir – Betül Çötüksöken 

  • Normal şartlarda felsefe eğitiminde her filozofun kendi eserinin okunup , birinci kaynağından özümsenmesi gerektiğine inanırlar  , haklılık payları da var . Ama ben felsefeye yeni başlayan birinin bir anda Kant okumasını yahut Aristoteles okumasını mantıklı bulmuyorum . Elbette her filozofun kendi eseri okunmalı ama bunun bir zamanı bir birikimi var. Bu yüzden de size felsefi bakış açısı kazandıracağına inandığım bazı edebi eserleri bu basamakta önereceğim . Sizi biraz sorgulamaya itecek eserler seçmeye çalıştım . Açıkçası bu basamakta oldukça da zorlandım ki umarım doğru şeyler seçmeyi başarmışımdır .

Ben Robot 

Sofie’nin Dünyası 

Alice Harikalar Diyarında 

İşte İnsan 

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri – İthaki Yayınları tarafından derlenmiştir 

Hiçbiryerden Haberler 

 Not : Umarım bu yazım felsefeyle aranızda bağ kurmaya bir nebzede olsa katkı sağlamıştır .

Sevgiler Özlem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.