İçeriğe geç

Haziran Okumaları

S e l a m !

Bu ay bambaşka bir konsept ile sizlerleyim. Bu ay neler okuyacağımı buradan ifşa ederek sizlerle paylaşmak istedim.  Bu ay okuyacaklarımı detaylı olarak tanıtmadan önce sizlere aldığım bir karardan bahsetmek istiyorum. Descartes olmaya karar verdim! Bunu okuyunca  ne demek istiyorsun Özücüm diyeceğinizi bildiğim için detaylandırmak istiyorum… Descartes Metot Üzerine Konuşma adlı eserinde bilginin keskinliğini ararken bir yöntem kullanılır. Ben de bu yöntemden ilham alarak Descartes şüpheciliğinde hareket ediyorum. Okuduğum her kitabı okumamış sayıyor ve baştan başlıyorum. Bunu da kronolojik olarak yapmaya karar verdim. Mitolojiden başlayarak günümüz felsefesine doğru yol alacağım. Umarım bunu yapabilirim.

Öncelikle aşağıda yazacağım kitapları dizme sırama göre yazacağımı belirtmek isterim.Ama okuma sıramı Instagram hikayelerimde yayınlayacağımı da söylemek isterim.  Fakat öncelikli olarak tragedya daha sonraları ise de pre-sokratik dönemden roma dönemine gideceğim!

Gelelim listeme…

Felsefe Dışı Okumalarım 

→ Cogito Dergisi’nin Bugünün Distopyası sayısı

→ James Tiptree Jr. a ait Uzaktan Kumandalı Kız : Bu en sevdiklerimden biri olan İthaki Yayınları’na ait Bilimkurgu Klasikleri serisinin yeni çıkan kitabı…

Felsefi Okumalarım

→ Aristophanes ‘ e ait Eşek Arıları , Kadınlar Savaşı ve Diğer eserleri : Bu İş Bankası Yayınları’ndan çıkan bir tragedya

→Sophokles ‘ e ait Elektra , Kral Oidipus ve Oidipus Kolonos’ta eserleri : Bu üç eser de İş Bankası Yayınları’ndan çıkma tragedyalar aslında Antigone adlı eseri de okumam gerekirdi ama bir dönem derslerim yüzünden farklı versiyonlarını defalarca okudum o yüzden de bu listeye eklemek istemedim.

→ Walter Kranz’ın Antik Felsefe adlı eseri : Aslını söylemek gerekirse bunun orjinal halini okumak benim en büyük hayallerimden biri… Çünkü türkçeye çevrilen bu eser sadeleştirilmiş bir eserdir. Antik Yunan tarihine ait özenli bilgiler içerir. (Tek bir yayından çıktığı için yayın belirtme gereği duymadım)

→ Hesiodos’un Tanrıların Doğuşu ile İşler ve Günler adlı eserleri : Bu esere ait elimde 2 kaynak var. Ama ben Say Yayınları’ndan çıkan çevirisini sevmiyorum. Bu yüzden de İş Bankası’ndan çıkan çevirisini okuyorum. Yani aslında okudum!

→ Ernst Von Aster ‘in ders notları : Sentez Yayınları’ndan çıkan bu eser İlkçağ felsefesi ve ortaçağ felsefesi adına bilgiler içeriyor açıkçası ben pek sevdim!

→ Platon’un Diyaloglar adlı eseri : Bu Remzi Yayınları’ndan çıkan derleme diyalogların olduğu bir eserdir. Bunun içindeki diyaloglar dışında da diyaloglarını okumak istiyorum ama bunu haziran ayı içinde yapmayacağım.

→ Slavoj Zizek ‘ın Antigone’nin Üç Yaşamı adlı eseri : Sophokles’in Antigone adlı tragedyasının farklı versiyonlarını içeren bir eser. Bunu daha önce okumamıştım. Yayınevi de Encore Yayınları…

→ Platon’un Parmanides adlı eseri : Bu da Platon’un yukarıda bahsettiğim diyalogları dışında olan bir eseri…  Yayınevi de Metis!

→ Cicero’nun Stoacıların Paradoksları : Metis Yayınları’ndan çıkan bu eser de Stoa Felsefesi adına bilgiler içeren bir kitap.

→ Platon’un Alkibiades diyaloğu : Say Yayınları’ndan çıkan bu eser de ayrı olan diyaloglarından biri. Aslında Say çevirilerini sevmiyorum ama bu eserin başka çevirisi de yok 🙁

→ R.M Hare  ait Platon adlı eser : Platon’un hakkında bilgi veren toplama bir eser. Platon’a ait bütün bilgileri içeren derleme bir kitap. Platon hakkında ana hatları bilmek adına oldukça güzel!

→ Jonathan Barnes’ın Aristoteles adlı eseri : Bu yukarıda bahsettiğim kitabın Aristoteles olanı. Bu eserler Düşüncenin Ustaları adlı bir seriye ait. Ki yayınevi de Altın Yayınları. Hatta bu serinin Nietzsche adlı eserini Çetin Hocacığım çevirmişti ♥

→ Seneca’nın Tanrısal Öngörü adlı eseri : Stoa felsefesine ait bu önemli eser de Alfa Yayınları’ndan çıkma!

Benim bu ay okuyacaklarım bunlar umarım bunlar size de fayda sağlar , çünkü ben inanıyorum ki dünya okuyarak güzelleşecek!

Sevgiler ♥

Öz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.