Moleskine Book Journal İncelemesi

Herkese Merhaba

Bu akşam sizlere edindiğim bir journal olan Book Journal’dan bahsedeceğim. Ben kitap okumayı çok seviyorum biliyorsunuz ama dedim ki ben bunları neden not almıyorum? Yani unutmaya başlıyorum bir süre sonra… O yüzden de bayadır göz diktiğim bu journal ile tanıştım! Açıkçası internetten aradığımda içime sinmemiştı. Bu yüzden de HS’yi aradım ve Yeliz Abla’dan içini göstermesini istedim. Der demez anında bana detaylı bir gösterim yaptı ve aldım! Açıkçası bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu yıl 150 kitap okuma konusunda kendime meydan okudum. Bunu instagramda paylaştığımda kendince bana laf sokan postlar gördüm. Siber zorba olmanın insanlara ne kazandırdığını bilmiyorum,anlamıyorum da ama ben daima bana taş atana ekmek atma mottosunda olacağım.Bir fotoğraf ile laf sokmak bende aa bana laf sokmuş demekten öte böyle bir şeyi yapacak kadar neden düştü etkisi bırakıyor. Biriyle bir derdim cidden olsa ona söyleyip dozunda ilişki bitirme taraftarıyım ben ama insanlar nedense kavga etmekten hoşlanıyor? Neyse mevzumuz bu değil. Bunun üstünden de aldığım saçma dmlere ve laf sokmalara neden cevap vermediğimi de ifşa etmiş oldum.

Gelelim eğlenceli kısma…

Fotoğrafta gördüğünüz şekilde sayfalardan oluşan bu defter alfabetik sıraya göre dizayn edilmiş. Her harf için eşit sayfa mı var Öz derseniz saymadım,bilmiyorum ama ben ilk kitap yorumumu yazdım bile…

Marka gereği de olsa ingilizce olması beni mutlu etti… Ve size özgürlük olanağı sunan bir tasarımı var. Açıkçası ben notes ve opinion kısmına bayıldım. Günümüzde sosyal ağlarda insanlar okudukları kitapları popülariteye göre seçse de ben kitaplar konusunda fazla hassasım… Çevirmen ve yayıncıya çok fazla önem veriyorum. Bu yüzden de yayıncı ve baskı gibi kısımlara ayrı ayrı yer verilmesi çok hoşuma gitti. Bana awards kısmı biraz manasız geldiğinden ben o kısma neden okuduğumu yazdım. Neden okumak ne derseniz? Ödev mi yoksa okumak için mi okudum onu not ediyorum mesela ilk olarak yazdığım Demokritos ve Epikirous’un Doğa Felsefelerindeki Ayrım adlı eser benim ek okumamdı. Yani hocamız derste çocuklar bakın bunun da baskısı çıkmış demişti ve ben almıştım… Buydu. Ama en önemli kısmı da book journal için dürüst olmak. Mesela az önce bahsettiğim şu kitabı ben okurken anlamadım. Yani 2 kez okudum. Ama bir daha okursam kesinlikle önce başka bir eser okuyacağım. Konu bütünlüğü açısından… Çünkü bazı kavramları unutmuşum. Not kısmına da kendime bunu yazdım. İleriki yıllarda baktığımda bu notlarımdan hareketle yol alacağım için dürüst olmamın önemli olduğunu düşündüm. Mesela kitabı okurken Karl Marx’ın önerdiği bir kaç eseri de yorumlarıma ekledim ki ilerde bağlam hakkında düşünürken elimin altında olsun. Bence her kitap severin elde etmesi gereken bi journal bu! Fiyat konusunda kesinlikle haklısınız ülkemizdeki yaşam şartları ve öğrencilik baz alındığında evet biraz pahalı… Ama sonuçta bu kendimize yaptığımız bir yatırım… Yani en azından ben böyle düşünüyorum. Bu başka bir deftere de tutulmaz mı derseniz tutulur? Ben sadece kolaya kaçmak için hazır olanını edinmek istedim.

Eğer isterseniz 2018 sonunda neler okudum diye journalımı karıştırırız? Belki sizlerle de üstünden geçersek eksiklerim hakkında konuşabiliriz? Ne dersiniz?

Sevgiyle kalın.

Öz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.