Kindle nedir,nasıl kullanılır?

Bu yazıyı uzun zamandır yazmak istiyordum.Buna başlamadan önce sizlere bir açıklama yapmak istiyorum. Ben elde olmayan kitap mı olur ya… diyen insanlardandım!Gerçekten yani elektronik kitaplara oldukça karşıydım. Ama şimdi neden bu kadar geç aldım diyorum…

Neyse gelelim asıl konumuza.

Kindle Amazon’un elektronik kitap okuyucularına verilen isim. Bu sizin bir çok kitabı yanınızda taşımanıza olanak sağlayan bir cihaz. Açıkçası ben ilk başlarda ee Ipad de o işi yapıyor demiştim… Fakat kullanmaya başladıkça güzelliğini anlıyorsunuz. Ürünün bir çok seçeneği var. Ben bu zamana kadar iki tanesini denedim. Bunlar Voyage ve Paperwhite  modelleri. Az önce bir okuyucumdan cihazların şarjları hakkında çılgın bir soru aldım. Bir Youtube kanalı bir ay şarjlarının gittiğini sonrasında ise kullanılmadıklarını söylemiş. Öyle bir durum yok. Gayet diğer elektronik eşyalar gibi şarj olabiliyor. Ve zaten kitap okumuyorsanız da şarjı gitmiyor. Bu konuyu açıklamak isterdim ama teknolojik bilgim harika değil… Ama özet olarak sistemleri kullanıcı dostu olup sadece kitap okurken enerji harcamasını temel alan bir yapıda. Erkek arkadaşım cihazını çok kullanmadığı için 4 ayda bir falan şarj ediyor. Yoğun olarak kullanma yapmadığı zamanlar… Ben yoğun olarak kullandığım zamanlar da ise iki hafta da bir şarj ediyordum. Tabi ürünlerin özelliklerine göre de bu şarj durumu değişiyor. Aldığım diğer bir soru da ürünlerin arasındaki fiyat farkıydı. Dıştan aynı gözükseler de ışık ve hafıza özellikleri bakımından seçenekleri var. Işık ne Özlem derseniz de bazı kindlelar karanlıkta da okuma yapmanıza olanak sağlamak amaçlı ışığa sahip. Alacaksanız ışıklı bir model almanızı tavsiye ederim. Ben Kindle ne ya kitap mı o demiş biri olarak geç aldığım bu aleti asrın cihazı olarak kabul ediyorum. Çünkü hem taşımak için hafif olması hem de tüm kitaplarınızın yanınızda olmasına olanak vermesi harika. Ben bazen okulda hatırlayamadığım şeylere bakmama olanak vermesi sayesinde de Kindle’a övgüler düzüyorum. İmkanı olmayan taşınılamaz kitapların yanımda olması fikri kalp ben.

Gelelim en merak edilen sorulardan diğerine o kadar kitap elime nasıl geçti…Bu ülkede eskiden Meritokrası adında bir uygulama vardı. Ekşisözlük okurlarının birbirleriyle e-kitap paylaştığı bir uygulamaydı bu ki hala da Facebook’da bir grupları var. Bulamadığınız bir kitap olduğunda bir yazınızla size geri dönüş yapıyorlar. Açıkçası Meritokrasi’yi özlüyorum. Eskiden ne zaman aklıma gelse ay hangi kitaplar geldi ki bugün diyerek bilgisayarın başına geçerdim. Maalesef yine Macbook’a yüklemenin zor olduğu bir yapısı vardı sistemin ama Onur sağ olsun benim için bunu da yapmıştı. Dediğim gibi bilgisayar sistemleri ile bilgim kısıtlı ama kurtarıcı bir elektronik mühendisine sahibim.Sonrasında Hacettepe Üniversite’si ülkemizin en geniş e-kitap arşivine sahip buradan da aldığım çok kitap oldu. Elimde olan kitapları sizlerle de en kısa sürede paylaşmayı düşünüyorum. Hatta benden nasıl alabilirsiniz bu kitapları diye de araştırmaya başladım ama olayın hukuku boyutunu da düşünüyorum. Gelelim bu dosyaların Kindle için nasıl uyumlu hale geldiğine. Kindle dediğimiz cihazlar azw3 şeklinde olan dosyaları okuyor. Genelde bulunan kitaplar pdf ya da epub olduğundan bunları Calibre adını verdiğimiz bir programla istediğimiz formata dönüştürüyoruz. Mesela bu dönüşüm esnasında kitapların boyutlarında da oynama oluyor. Bellekte kapladıkları alandan bahsediyorum. Hem Macbook hem de Windows için uyumlu olan bu program ücretli ve ücretsiz olarak bulunabiliyor. Bu arada bahsetmeyi atladım ama Meritokrası dışında da bulduğum kaynaklar oldu bunlardan bazıları Yandex Disk ya da yabancı kitap sayfaları idi. Ama kendimin de satın aldığı kitaplar oldu. Hatta başıma gelen ilginç bir olaydır… İdefix sitesinden Pascal’ın Düşünceler kitabını aldım. Ama gelen kitap abuk subuk bir kitap oldu. İdefix’i aradım dedim bu e-kitap aldığım kitap değil değiştirin? Bana kalkıp normal kitap al değiştiremeyiz 3 liralık kitap için ne kadar konuştun dediler ve paramı iade etiler… Gerçekten acı ama gerçek yani. Sonrasında benim Kindleın Goodreads hesabıma bağlı ve cihazınıza bir kredi kartı tanımlarsanız Amazon’dan kitap almanıza olanak sağlıyor. Mesela dilimize çevrilmeden önce ilk çıktığı gün Cursed Child’ı almıştım ben. Hatta JK.Rowling’in Hogwarts tarihi için yazdığı kısa kitapları falan hep o sayede okudum. Bunun gibi bir sürü artı da var. Umarım yapmazsınız ama ben bir gün yanlışlıkla tüm kitaplarımı sildim. Amazon’dan aldığım kitaplar da silinince baya üzüldüm ama daha sonra Onur satın alınan kitapların geri getirilebileceğini bana öğretti yani olası durumlarda Amazon sizin için kitaplarınızı yedekliyor. Benim gibi beceriksiz kullanıcılar için harika bir özellik!Tamamen deneyimsel bu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim!Acil olarak aradığınız bir kitap varsa bana yazabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Buraya böyle şeyler yazdıktan sonra bana gelen bazı cins mesajlar canımı sıksa da bence dünya okuyarak,birbirimizle paylaşarak güzelleşecek!

Sevgiyle kalın.

Öz.

Mail-krtyzlm@gmail.com.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.